• 21'inci Yüzyılda Genel Hatlarıyla İktisadi Yapıdaki Değişim
21'inci Yüzyılda Genel Hatlarıyla İktisadi Yapıdaki Değişim

6 Aralık 2022 tarihli Boğaziçi Sohbetlerimizin konusu insan hayatının ve bağlı olarak sosyal yapının temel direklerinden biri olan İktisat idi.

Herkesi ilgilendiren ve kişiden devletlere uzanan iktisadî gereklilik ilim olarak ele alındığında fertlerin ve ülkelerin maddî ve mânevî değer hükümleriyle örtüşme ihtiyacını gündeme getirir. İşte bu noktada bir bilene, ilim insanına danışma gereğini duymuştuk ki konunun uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kala idi ki, el aldığı hocaların bilgilerini yoğura yoğura zirveye taşıyan bir isimdi. Hoca bizleri kırmadı ve dünya genelinde ekonominin üç temel gelişimini mükemmel üslûbu ile sohbet toplantımızda sunma nezâketini üstleneceklerdi..

İktisadî ivmelerin ilk ayağı Tarım Devrimi, İkinci ayağı Sanayi Devrimi ve nihayet yaşanılmakta olan Kobi Kümelenme devrimi idi ki, hoca konuları modelleri ile sunarken ülkelerin kalkınmasındaki ivmelerin günümüze yansıyan yüzünün özellikle Çin’in ve Hindistan’ın devreye girmesi ile boyut değiştirmiş olduğunu vurguladılar. Doğrusu görünen o ki 21!inci Yüzyıl sanırız ekonomik hayatta birçok yeni gelişme ve çekişmeye açık olacak..